Data as on : May 16 2009 6:34PM

Results are available for 297 Seats

 

State

PC No

PC Name

Winner Name

Winner Party

Andhra Pradesh

1

Adilabad

Rathod Ramesh

Telugu Desam

Andhra Pradesh

3

Karimnagar

Ponnam Prabhakar

Indian National Congress

Andhra Pradesh

4

Nizamabad

Madhu Yaskhi Goud

Indian National Congress

Andhra Pradesh

5

Zahirabad

Suresh Kumar Shetkar

Indian National Congress

Andhra Pradesh

6

Medak

Vijaya Shanthi .M

Telangana Rashtra Samithi

Andhra Pradesh

16

Mahabubabad

P. Balram

Indian National Congress

Andhra Pradesh

17

Khammam

Nama Nageswara Rao

Telugu Desam

Andhra Pradesh

23

Kakinada

M.M.Pallamraju

Indian National Congress

Andhra Pradesh

24

Amalapuram

G.V.Harsha Kumar

Indian National Congress

Andhra Pradesh

28

Machilipatnam

Konakalla Narayana Rao

Telugu Desam

Andhra Pradesh

42

Chittoor

Naramalli Sivaprasad

Telugu Desam

Arunachal Pradesh

2

Arunachal East

Ninong Ering

Indian National Congress

Assam

2

Silchar

Kabindra Purkayastha

Bharatiya Janata Party

Assam

3

Autonomous District

Biren Singh Engti

Indian National Congress

Bihar

1

Valmiki Nagar

Baidyanath Prasad Mahto

Janata Dal (United)

Bihar

2

Paschim Champaran

Dr. Sanjay Jaiswal

Bharatiya Janata Party

Bihar

8

Supaul

Vishwa Mohan Kumar

Janata Dal (United)

Bihar

11

Katihar

Nikhil Kumar Choudhary

Bharatiya Janata Party

Bihar

14

Darbhanga

Kirti Azad

Bharatiya Janata Party

Bihar

21

Hajipur

Ram Sundar Das

Janata Dal (United)

Bihar

25

Khagaria

Dinesh Chandra Yadav

Janata Dal (United)

Bihar

26

Bhagalpur

Syed Shahnawaz Hussain

Bharatiya Janata Party

Bihar

27

Banka

Digvijay Singh

Independent

Bihar

30

Patna Sahib

Shatrughan Sinha

Bharatiya Janata Party

Bihar

40

Jamui

Bhudeo Choudhary

Janata Dal (United)

Goa

1

North Goa

Shripad Yesso Naik

Bharatiya Janata Party

Goa

2

South Goa

Cosme Francisco Caitano Sardinha

Indian National Congress

Gujarat

1

Kachchh

Jat Poonamben Veljibhai

Bharatiya Janata Party

Gujarat

2

Banaskantha

Gadhvi Mukeshkumar Bheiravdanji

Indian National Congress

Gujarat

3

Patan

Jagdish Thakor

Indian National Congress

Gujarat

4

Mahesana

Patel Jayshreeben Kanubhai

Bharatiya Janata Party

Gujarat

5

Sabarkantha

Chauhan Mahendrasinh

Bharatiya Janata Party

Gujarat

7

Ahmedabad East

Harin Pathak

Bharatiya Janata Party

Gujarat

8

Ahmedabad West

Dr. Solanki Kiritbhai Premajibhai

Bharatiya Janata Party

Gujarat

9

Surendranagar

Koli Patel Somabhai Gandalal

Indian National Congress

Gujarat

10

Rajkot

Kuvarjibhai Mohanbhai Bavalia

Indian National Congress

Gujarat

11

Porbandar

Radadiya Vitthalbhai Hansrajbhai

Indian National Congress

Gujarat

13

Junagadh

Solanki Dinubhai Boghabhai

Bharatiya Janata Party

Gujarat

14

Amreli

Kachhadia Naranbhai

Bharatiya Janata Party

Gujarat

15

Bhavnagar

Rajendrasinh Ghanshyamsinh Rana (Rajubhai Rana)

Bharatiya Janata Party

Gujarat

16

Anand

Solanki Bharatbhai Madhavsinh

Indian National Congress

Gujarat

18

Panchmahal

Chauhan Prabhatsinh Pratapsinh

Bharatiya Janata Party

Gujarat

19

Dahod

Dr. Prabha Kishor Taviad

Indian National Congress

Gujarat

20

Vadodara

Balkrishna Khanderao Shukla (Balu Shukla)

Bharatiya Janata Party

Gujarat

21

Chhota Udaipur

Rathwa Ramsingbhai Patalbhai

Bharatiya Janata Party

Gujarat

22

Bharuch

Mansukhbhai Dhanjibhai Vasava

Bharatiya Janata Party

Gujarat

23

Bardoli

Chaudhari Tusharbhai Amrasinhbhai

Indian National Congress

Gujarat

24

Surat

Shrimati Darshana Vikram Jardosh

Bharatiya Janata Party

Gujarat

25

Navsari

C. R. Patil

Bharatiya Janata Party

Gujarat

26

Valsad

Kishanbhai Vestabhai Patel

Indian National Congress

Haryana

1

Ambala

Selja

Indian National Congress

Haryana

2

Kurukshetra

Naveen Jindal

Indian National Congress

Haryana

3

Sirsa

Ashok Tanwar

Indian National Congress

Haryana

4

Hisar

Bhajan Lal S/O Kheraj

Haryana Janhit Congress (BL)

Haryana

5

Karnal

Arvind Kumar Sharma

Indian National Congress

Haryana

6

Sonipat

Jitender Singh

Indian National Congress

Haryana

7

Rohtak

Deepender Singh

Indian National Congress

Haryana

10

Faridabad

Avtar Singh Bhadana

Indian National Congress

Himachal Pradesh

1

Kangra

Dr. Rajan Sushant

Bharatiya Janata Party

Himachal Pradesh

2

Mandi

Virbhadra Singh

Indian National Congress

Himachal Pradesh

3

Hamirpur

Anurag Singh Thakur

Bharatiya Janata Party

Himachal Pradesh

4

Shimla

Virender Kashyap

Bharatiya Janata Party

Jammu & Kashmir

1

Baramulla

Sharief Ud Din Shariq

Jammu & Kashmir National Conference

Jammu & Kashmir

2

Srinagar

Farooq Abdullah

Jammu & Kashmir National Conference

Jammu & Kashmir

4

Ladakh

Hassan Khan

Independent

Jammu & Kashmir

5

Udhampur

Ch. Lal Singh

Indian National Congress

Jammu & Kashmir

6

Jammu

Madan Lal Sharma

Indian National Congress

Karnataka

1

Chikkodi

Katti Ramesh Vishwanath

Bharatiya Janata Party

Karnataka

2

Belgaum

Angadi Suresh Channabasappa

Bharatiya Janata Party

Karnataka

4

Bijapur

Ramesh Chandappa Jigajinagi

Bharatiya Janata Party

Karnataka

5

Gulbarga

Mallikarjun Kharge

Indian National Congress

Karnataka

6

Raichur

Pakkirappa.S.

Bharatiya Janata Party

Karnataka

8

Koppal

Shivaramagouda Shivanagouda

Bharatiya Janata Party

Karnataka

9

Bellary

J. Shantha

Bharatiya Janata Party

Karnataka

10

Haveri

Udasi Shivkumar Chanabasappa

Bharatiya Janata Party

Karnataka

11

Dharwad

Pralhad Joshi

Bharatiya Janata Party

Karnataka

12

Uttara Kannada

Anantkumar Hegde

Bharatiya Janata Party

Karnataka

13

Davanagere

Siddeswara G.M.

Bharatiya Janata Party

Karnataka

14

Shimoga

B.Y. Raghavendra

Bharatiya Janata Party

Karnataka

15

Udupi Chikmagalur

D.V.Sadananda Gowda

Bharatiya Janata Party

Karnataka

16

Hassan

H. D. Devegowda

Janata Dal (Secular)

Karnataka

17

Dakshina Kannada

Nalin Kumar Kateel

Bharatiya Janata Party

Karnataka

18

Chitradurga

Janardhana Swamy

Bharatiya Janata Party

Karnataka

19

Tumkur

G.S. Basavaraj

Bharatiya Janata Party

Karnataka

20

Mandya

N Cheluvaraya Swamy @ Swamygowda

Janata Dal (Secular)

Karnataka

21

Mysore

Adagur H Vishwanath

Indian National Congress

Karnataka

23

Bangalore Rural

H.D.Kumaraswamy

Janata Dal (Secular)

Karnataka

24

Bangalore North

D. B. Chandre Gowda

Bharatiya Janata Party

Karnataka

26

Bangalore South

Ananth Kumar

Bharatiya Janata Party

Karnataka

28

Kolar

K.H.Muniyappa

Indian National Congress

Kerala

1

Kasaragod

P Karunakaran

Communist Party of India (Marxist)

Kerala

2

Kannur

K. Sudhakaran

Indian National Congress

Kerala

3

Vadakara

Mullappally Ramachandran

Indian National Congress

Kerala

5

Kozhikode

M.K. Raghavan

Indian National Congress

Kerala

6

Malappuram

E. Ahamed

Muslim League Kerala State Committee

Kerala

7

Ponnani

E.T. Muhammed Basheer

Muslim League Kerala State Committee

Kerala

8

Palakkad

M.B. Rajesh

Communist Party of India (Marxist)

Kerala

9

Alathur

P.K Biju

Communist Party of India (Marxist)

Kerala

10

Thrissur

P C Chacko

Indian National Congress

Kerala

11

Chalakudy

K.P. Dhanapalan

Indian National Congress

Kerala

12

Ernakulam

Prof. K V Thomas

Indian National Congress

Kerala

13

Idukki

Adv. P.T Thomas

Indian National Congress

Kerala

14

Kottayam

Jose K.Mani (Karingozheckal)

Kerala Congress (M)

Kerala

15

Alappuzha

K.C Venugopal

Indian National Congress

Kerala

16

Mavelikkara

Kodikkunnil Suresh

Indian National Congress

Kerala

17

Pathanamthitta

Anto Antony Punnathaniyil

Indian National Congress

Kerala

18

Kollam

N.Peethambarakurup

Indian National Congress

Kerala

19

Attingal

Adv. A Sampath

Communist Party of India (Marxist)

Kerala

20

Thiruvananthapuram

Shashi Tharoor

Indian National Congress

Madhya Pradesh

3

Gwalior

Yashodhara Raje Scindia

Bharatiya Janata Party

Madhya Pradesh

5

Sagar

Bhupendra Singh

Bharatiya Janata Party

Madhya Pradesh

8

Khajuraho

Jeetendra Singh Bundela

Bharatiya Janata Party

Madhya Pradesh

9

Satna

Ganesh Singh

Bharatiya Janata Party

Madhya Pradesh

11

Sidhi

Govind Prasad Mishra

Bharatiya Janata Party

Madhya Pradesh

13

Jabalpur

Rakesh Singh

Bharatiya Janata Party

Madhya Pradesh

16

Chhindwara

Kamal Nath

Indian National Congress

Madhya Pradesh

19

Bhopal

Kailash Joshi

Bharatiya Janata Party

Madhya Pradesh

20

Rajgarh

Narayansingh Amlabe

Indian National Congress

Madhya Pradesh

22

Ujjain

Guddu Premchand

Indian National Congress

Madhya Pradesh

24

Ratlam

Kantilal Bhuria

Indian National Congress

Madhya Pradesh

25

Dhar

Gajendra Singh Rajukhedi

Indian National Congress

Madhya Pradesh

26

Indore

Sumitra Mahajan (Tai)

Bharatiya Janata Party

Maharashtra

1

Nandurbar

Gavit Manikrao Hodlya

Indian National Congress

Maharashtra

2

Dhule

Sonawane Pratap Narayanrao

Bharatiya Janata Party

Maharashtra

3

Jalgaon

A.T. Nana Patil

Bharatiya Janata Party

Maharashtra

5

Buldhana

Jadhav Prataprao Ganpatrao

Shivsena

Maharashtra

6

Akola

Dhotre Sanjay Shamrao

Bharatiya Janata Party

Maharashtra

12

Gadchiroli-Chimur

Kowase Marotrao Sainuji

Indian National Congress

Maharashtra

15

Hingoli

Subhash Bapurao Wankhede

Shivsena

Maharashtra

16

Nanded

Khatgaonkar Patil Bhaskarrao Bapurao

Indian National Congress

Maharashtra

18

Jalna

Danve Raosaheb Dadarao

Bharatiya Janata Party

Maharashtra

19

Aurangabad

Chandrakant Khaire

Shivsena

Maharashtra

20

Dindori

Chavan Harishchandra Deoram

Bharatiya Janata Party

Maharashtra

21

Nashik

Sameer Bhujbal

Nationalist Congress Party

Maharashtra

22

Palghar

Jadhav Baliram Sukur

Bahujan Vikas Aaghadi

Maharashtra

23

Bhiwandi

Taware Suresh Kashinath

Indian National Congress

Maharashtra

24

Kalyan

Anand Prakash Paranjape

Shivsena

Maharashtra

25

Thane

Dr.Sanjeev Ganesh Naik

Nationalist Congress Party

Maharashtra

26

Mumbai North

Sanjay Brijkishorlal Nirupam

Indian National Congress

Maharashtra

28

Mumbai North East

Sanjay Dina Patil

Nationalist Congress Party

Maharashtra

29

Mumbai North Central

Dutt Priya Sunil

Indian National Congress

Maharashtra

31

Mumbai South

Deora Milind Murli

Indian National Congress

Maharashtra

32

Raigad

Anant Geete

Shivsena

Maharashtra

33

Maval

Babar Gajanan Dharmshi

Shivsena

Maharashtra

37

Ahmadnagar

Gandhi Dilipkumar Mansukhlal

Bharatiya Janata Party

Maharashtra

38

Shirdi

Wakchaure Bhausaheb Rajaram

Shivsena

Maharashtra

42

Solapur

Shinde Sushilkumar Sambhajirao

Indian National Congress

Maharashtra

44

Sangli

Pratik Prakashbapu Patil

Indian National Congress

Maharashtra

45

Satara

Bhonsle Shrimant Chh. Udyanraje Pratapsinhmaharaj

Nationalist Congress Party

Maharashtra

46

Ratnagiri - Sindhudurg

Dr.Nilesh Narayan Rane

Indian National Congress

Maharashtra

47

Kolhapur

Sadashivrao Dadoba Mandlik

Independent

Manipur

1

Inner Manipur

Dr. Thokchom Meinya

Indian National Congress

Meghalaya

1

Shillong

Vincent H Pala

Indian National Congress

Meghalaya

2

Tura

Agatha K. Sangma

Nationalist Congress Party

Nagaland

1

Nagaland

C.M. Chang

Nagaland Peoples Front

Punjab

3

Khadoor Sahib

Dr. Rattan Singh Ajnala

Shiromani Akali Dal

Punjab

4

Jalandhar

Mohinder Singh Kaypee

Indian National Congress

Punjab

8

Fatehgarh Sahib

Sukhdev Singh

Indian National Congress

Punjab

9

Faridkot

Paramjit Kaur Gulshan

Shiromani Akali Dal

Punjab

11

Bathinda

Harsimrat Kaur Badal

Shiromani Akali Dal

Punjab

12

Sangrur

Vijay Inder Singla

Indian National Congress

Punjab

13

Patiala

Preneet Kaur

Indian National Congress

Rajasthan

1

Ganganagar

Bharat Ram Meghwal

Indian National Congress

Rajasthan

2

Bikaner

Arjun Ram Meghwal

Bharatiya Janata Party

Rajasthan

3

Churu

Ram Singh Kaswan

Bharatiya Janata Party

Rajasthan

4

Jhunjhunu

Sheesh Ram Ola

Indian National Congress

Rajasthan

5

Sikar

Mahadev Singh

Indian National Congress

Rajasthan

7

Jaipur

Mahesh Joshi

Indian National Congress

Rajasthan

8

Alwar

Jitendra Singh

Indian National Congress

Rajasthan

9

Bharatpur

Ratan Singh

Indian National Congress

Rajasthan

10

Karauli-Dholpur

Khiladi Lal Bairwa

Indian National Congress

Rajasthan

13

Ajmer

Sachin Pilot

Indian National Congress

Rajasthan

14

Nagaur

Dr. Jyoti Mirdha

Indian National Congress

Rajasthan

15

Pali

Badri Ram Jakhar

Indian National Congress

Rajasthan

16

Jodhpur

Chandresh Kumari

Indian National Congress

Rajasthan

17

Barmer

Harish Choudhary

Indian National Congress

Rajasthan

18

Jalore

Devji Patel

Bharatiya Janata Party

Rajasthan

19

Udaipur

Raghuvir Singh Meena

Indian National Congress

Rajasthan

20

Banswara

Tarachand Bhagora

Indian National Congress

Rajasthan

21

Chittorgarh

(Dr.)girija Vyas

Indian National Congress

Rajasthan

22

Rajsamand

Gopal Singh

Indian National Congress

Rajasthan

23

Bhilwara

Dr. C. P. Joshi

Indian National Congress

Rajasthan

24

Kota

Ijyaraj Singh

Indian National Congress

Rajasthan

25

Jhalawar-Baran

Dushyant Singh

Bharatiya Janata Party

Tamil Nadu

1

Thiruvallur

Venugopal.P

All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

5

Sriperumbudur

Baalu T R

Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

6

Kancheepuram

Viswanathan.P

Indian National Congress

Tamil Nadu

7

Arakkonam

Jagathrakshakan

Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

8

Vellore

Abdulrahman

Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

10

Dharmapuri

Thamaraiselvan. R

Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

11

Tiruvannamalai

Venugopal.D

Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

12

Arani

Krishnasamy M

Indian National Congress

Tamil Nadu

13

Viluppuram

Anandan M

All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

15

Salem

Semmalai S

All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

17

Erode

Ganeshamurthi.A.

Marumalarchi Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

18

Tiruppur

Sivasami C

All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

19

Nilgiris

Raja A

Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

22

Dindigul

Chitthan N S V

Indian National Congress

Tamil Nadu

24

Tiruchirappalli

Kumar.P

All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

25

Perambalur

Napoleon,D.

Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

27

Chidambaram

Thirumaavalavan, Thol

Viduthalai Chiruthaigal Katch

Tamil Nadu

28

Mayiladuthurai

Manian O.S

All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

29

Nagapattinam

Vijayan A K S

Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

30

Thanjavur

Palanimanickam.S.S

Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

32

Madurai

Alagiri M.K

Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

33

Theni

Aaron Rashid.J.M

Indian National Congress

Tamil Nadu

34

Virudhunagar

Manicka Tagore

Indian National Congress

Tamil Nadu

35

Ramanathapuram

Sivakumar @ J.K. Ritheesh. K

Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

36

Thoothukkudi

Jeyadurai.S.R

Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu

37

Tenkasi

Lingam P

Communist Party of India

Tamil Nadu

38

Tirunelveli

Ramasubbu S

Indian National Congress

Tamil Nadu

39

Kanniyakumari

Helen Davidson J

Dravida Munnetra Kazhagam

Tripura

1

Tripura West

Khagen Das

Communist Party of India (Marxist)

Uttar Pradesh

1

Saharanpur

Jagdish Singh Rana

Bahujan Samaj Party

Uttar Pradesh

2

Kairana

Tabassum Begum

Bahujan Samaj Party

Uttar Pradesh

3

Muzaffarnagar

Kadir Rana

Bahujan Samaj Party

Uttar Pradesh

7

Rampur

Jaya Prada Nahata

Samajwadi Party

Uttar Pradesh

8

Sambhal

Dr. Shafiqur Rahman Barq

Bahujan Samaj Party

Uttar Pradesh

9

Amroha

Devendra Nagpal

Rashtriya Lok Dal

Uttar Pradesh

11

Baghpat

Ajit Singh

Rashtriya Lok Dal

Uttar Pradesh

12

Ghaziabad

Rajnath Singh

Bharatiya Janata Party

Uttar Pradesh

17

Mathura

Jayant Chaudhary

Rashtriya Lok Dal

Uttar Pradesh

20

Firozabad

Akhilesh Yadav

Samajwadi Party

Uttar Pradesh

22

Etah

Kalyan Singh R O Madholi

Independent

Uttar Pradesh

23

Badaun

Dharmendra Yadav

Samajwadi Party

Uttar Pradesh

24

Aonla

Menka Gandhi

Bharatiya Janata Party

Uttar Pradesh

25

Bareilly

Praveen Singh Aron

Indian National Congress

Uttar Pradesh

30

Sitapur

Kaisar Jahan

Bahujan Samaj Party

Uttar Pradesh

31

Hardoi

Usha Verma

Samajwadi Party

Uttar Pradesh

32

Misrikh

Ashok Kumar Rawat

Bahujan Samaj Party

Uttar Pradesh

35

Lucknow

Lal Ji Tandon

Bharatiya Janata Party

Uttar Pradesh

36

Rae Bareli

Sonia Gandhi

Indian National Congress

Uttar Pradesh

38

Sultanpur

Dr.Sanjay Singh

Indian National Congress

Uttar Pradesh

42

Kannauj

Akhilesh Yadav

Samajwadi Party

Uttar Pradesh

43

Kanpur

Sri Prakash Jaiswal

Indian National Congress

Uttar Pradesh

44

Akbarpur

Rajaram Pal

Indian National Congress

Uttar Pradesh

48

Banda

R. K. Singh Patel

Samajwadi Party

Uttar Pradesh

49

Fatehpur

Rakesh Sachan

Samajwadi Party

Uttar Pradesh

51

Phulpur

Kapil Muni Karwariya

Bahujan Samaj Party

Uttar Pradesh

52

Allahabad

Kunwar Rewati Raman Singh Alias Mani Ji

Samajwadi Party

Uttar Pradesh

53

Barabanki

P.L.Punia

Indian National Congress

Uttar Pradesh

54

Faizabad

Nirmal Khatri

Indian National Congress

Uttar Pradesh

56

Bahraich

Kamal Kishor

Indian National Congress

Uttar Pradesh

58

Shrawasti

Vinay Kumar Alias Vinnu

Indian National Congress

Uttar Pradesh

59

Gonda

Beni Prasad Verma

Indian National Congress

Uttar Pradesh

61

Basti

Arvind Kumar Chaudhary

Bahujan Samaj Party

Uttar Pradesh

63

Maharajganj

Harsh Vardhan

Indian National Congress

Uttar Pradesh

68

Lalganj

Dr. Baliram

Bahujan Samaj Party

Uttar Pradesh

73

Jaunpur

Dhananjay Singh

Bahujan Samaj Party

Uttar Pradesh

78

Bhadohi

Gorakhnath

Bahujan Samaj Party

Uttar Pradesh

80

Robertsganj

Pakauri Lal

Samajwadi Party

West Bengal

2

Alipurduars

Manohar Tirkey

Revolutionary Socialist Party

West Bengal

3

Jalpaiguri

Mahendra Kumar Roy

Communist Party of India (Marxist)

West Bengal

4

Darjeeling

Jaswant Singh

Bharatiya Janata Party

West Bengal

8

Maldaha Dakshin

Abu Hasem Khan Choudhury

Indian National Congress

West Bengal

9

Jangipur

Pranab Mukherjee

Indian National Congress

West Bengal

12

Krishnanagar

Tapas Paul

All India Trinamool Congress

West Bengal

13

Ranaghat

Sucharu Ranjan Haldar

All India Trinamool Congress

West Bengal

14

Bangaon

Gobinda Chandra Naskar

All India Trinamool Congress

West Bengal

19

Joynagar

Dr. Tarun Mondal

Independent

West Bengal

21

Diamond Harbour

Somendra Nath Mitra

All India Trinamool Congress

West Bengal

25

Howrah

Ambica Banerjee

All India Trinamool Congress

West Bengal

28

Hooghly

Dr. Ratna De(Nag)

All India Trinamool Congress

West Bengal

29

Arambagh

Malik Sakti Mohan

Communist Party of India (Marxist)

West Bengal

34

Medinipur

Prabodh Panda

Communist Party of India

West Bengal

35

Purulia

Narahari Mahato

All India Forward Bloc

West Bengal

36

Bankura

Acharia Basudeb

Communist Party of India (Marxist)

West Bengal

37

Bishnupur

Susmita Bauri

Communist Party of India (Marxist)

West Bengal

38

Bardhaman Purba

Anup Kumar Saha

Communist Party of India (Marxist)

West Bengal

39

Burdwan - Durgapur

Sk. Saidul Haque

Communist Party of India (Marxist)

West Bengal

40

Asansol

Bansa Gopal Chowdhury

Communist Party of India (Marxist)

West Bengal

41

Bolpur

Doctor Ram Chandra Dome

Communist Party of India (Marxist)

West Bengal

42

Birbhum

Satabdi Roy

All India Trinamool Congress

Chattisgarh

1

Sarguja

Murarilal Singh

Bharatiya Janata Party

Chattisgarh

4

Korba

Charan Das Mahant

Indian National Congress

Chattisgarh

11

Kanker

Sohan Potai

Bharatiya Janata Party

Jharkhand

2

Dumka

Shibu Soren

Jharkhand Mukti Morcha

Jharkhand

4

Chatra

Inder Singh Namdhari

Independent

Jharkhand

5

Kodarma

Babulal Marandi

Jharkhand Vikas Morcha (Prajatantrik)

Jharkhand

6

Giridih

Ravindra Kumar Pandey

Bharatiya Janata Party

Jharkhand

9

Jamshedpur

Arjun Munda

Bharatiya Janata Party

Jharkhand

11

Khunti

Karia Munda

Bharatiya Janata Party

Jharkhand

12

Lohardaga

Sudarshan Bhagat

Bharatiya Janata Party

Jharkhand

14

Hazaribagh

Yashwant Sinha

Bharatiya Janata Party

Uttarakhand

4

Nainital-Udhamsingh Nagar

K.C. Singh Baba

Indian National Congress

Andaman & Nicobar Islands

1

Andaman & Nicobar Islands

Shri. Bishnu Pada Ray

Bharatiya Janata Party

Chandigarh

1

Chandigarh

Pawan Kumar Bansal

Indian National Congress

Dadra & Nagar Haveli

1

Dadar & Nagar Haveli

Patel Natubhai Gomanbhai

Bharatiya Janata Party

Daman & Diu

1

Daman & Diu

Lalubhai Patel

Bharatiya Janata Party

Nct Of Delhi

1

Chandni Chowk

Kapil Sibal

Indian National Congress

Nct Of Delhi

2

North East Delhi

Jai Prakash Agarwal

Indian National Congress

Nct Of Delhi

3

East Delhi

Sandeep Dikshit

Indian National Congress

Nct Of Delhi

4

New Delhi

Ajay Makan

Indian National Congress

Nct Of Delhi

5

North West Delhi

Krishna Tirath

Indian National Congress

Nct Of Delhi

6

West Delhi

Mahabal Mishra

Indian National Congress

Nct Of Delhi

7

South Delhi

Ramesh Kumar

Indian National Congress

Lakshadweep

1

Lakshadweep

Muhammed Hamdulla Sayeed A.B

Indian National Congress